مدیر بازرگانی خارجی سازمان صمت لرستان گفت: طرح شناسایی و ساماندهی واحدهای اقتصادی لرستان در قالب توسعه تجارت الکترونیک و راه‌اندازی بازار بزرگ مجازی در حال انجام است.
به گزارش  خبر افلاک محمد طولابی‌نژاد در جمع خبرنگاران بیان کرد: با وقوع کرونا پیش‌بینی می‌شد تقاضای خرید همچون سایر کشورها در واحدهای اقتصادی اعم از صنفی، صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدمات کاهش پیدا خواهد کرد و تبع آن ضربات اقتصادی زیادی به حلقه‌های تولید اصابت می‌کند.

 وی ادامه داد: در نتیجه در راستای کاهش مشکلات اشاره شده به دنبال راهکاری کم هزینه و عدم اتکا به اعتبارات دولتی و کوتاه مدت بودیم و در همین راستا با بررسی‌های مختلف تصمیم گرفتیم اندازه بازار فیزیکی استان را دوبرابر کرده و پای بازار فیزیکی را به فضای مجازی باز کنیم تا تبادل اطلاعات و کالا حوزه های مختلف اقتصادی با مردم انجام بگیرد.

مدیر بازرگانی خارجی سازمان صمت لرستان عنوان کرد: در همین راستا با برنامه ریزی های صورت گرفته با مشارکت اتاق اصناف و یک شرکت خلاق یک زیرساخت بسیار مناسب با عنوان سایت بانک اطلاعات مشاغل با آدرس WWW.INFOB.IR شکل گرفت تا واحدهای اقتصادی استان در تمامی زمینه‌ها بتوانند با هزینه کم اطلاعات، محصولات و تمامی موارد مد نظر خود را بارگذاری کرده و در اختیار عموم قرار دهند.

طولابی نژاد اظهار داشت:در این سایت بخش‌ها و امکانات زیادی در نظر گرفته شده که بخشی از آنها انجام و بخشی دیگر در حال اجرا هستند، به عنوان نمونه ایجاد نمایشگاه مجازی دائمی و جشنواره برندهای برتر دائمی لرستان در این سایت در نظر گرفته شده است.

وی گفت: این اقدام با هدف ایجاد بازار بزرگ مجازی و توسعه تجارت الکترونیک در لرستان بوده و شامل کلیه واحدهای صنفی، صنعتی، معدنی، کشاورزی و مشاغل مختلف است.

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی استان می‌توانند در داخل سایت تمام توانمندی‌ها و نیازهای خود را به اشتراک بگذارند، افزود: در نتیجه مردم و هم استانی‌های لرستانی می‌توانند به راحتی در یک فضای رقابتی با حداقل قیمت بهترین جنس را انتخاب کنند.

مدیر بازرگانی خارجی سازمان صمت لرستان بیان کرد: تاکنون در این طرح اطلاعات چند هزار از مشاغل مختلف وارد سایت شده و کار به سرعت در حال انجام بوده و در روزهای آبنده ثبت نام واحدهای صنعتی و معدنی نیز آغاز خواهد شد.

طولابی‌نژاد گفت: رایزنی‌هایی با صاحبان خدمات مختلف صورت گرفته تا افراد بتوانند نیازهای مورد نیاز خود را به راحتی در این سایت پیدا کرده و شاهد توسعه بیش از پیش تجارت الکترونیک در لرستان باشیم.

وی گفت: بعد از پایان کار شرکت مجری موظف شده طبق تفاهم نامه همکاری‌های مشترکی که منعقد شده، کتاب مجازی و الکترونیک توانمندی های تولیدی و بازرگانی لرستان را به ۶ زبان مختلف جهان تهیه و در اختیار عموم قرار دهد.

این مسئول گفت: همچنین این شرکت موظف شده تا کتاب معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری لرستان را به صورت مجازی و در قالب ۶ زبان در اختیار عموم قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه با تدابیر در نظر گرفته شده سایت کاربر محور است، افزود: واحدهای صنفی، صنعتی، معدنی، کشاورزی و… خود اطلاعات و محصولاتشان را وارد سایت می‌کنند.

مدیر بازرگانی خارجی سازمان صمت لرستان گفت: با هماهنگی به عمل آمده با اتاق اصناف این شرکت بابت ایجاد یک زیرساخت کامل و شناسایی تمام اطلاعات واحدهای تولیدی و اقتصادی لرستان سالانه تنها ۱۰ هرار تومان دریافت کرده که جمع ۵ سال آن ۵۰ هزار تومان خواهد بود و مبلغ دریافتی نیز به همین دلیل و برای ورود و فعالیت واحدها در این زیرساخت بسیار مهم بوده و به صورت اختیاری است.

طولابی‌نژاد افزود: مطمئنا این سامانه تاثیرات بسیار بزرگی در راستای معرفی توانمندی های تولیدی، صادراتی و صنفی استان خواهد داشت و زمینه را برای توسعه تجارت الکتروینک و شناسایی ظرفیت های اقتصادی استان مهیا خواهد کرد.

وی گفت: امیدواریم با همکاری و حمایت فعالان اقتصادی لرستان شاهد توسعه بیش از پیش تجارت الکترونیک در استان و ایجاد بازار بزرگ مجازی لرستان باشیم امری که با اقدامات اشاره شده در حال تحقق یافتن است.

  • منبع خبر : خبرگزاری اقتصاد ایران از خرم‌آباد،