اولین گردانی که در برابر رژيم بعث عراق در سرپل ذهاب ایستاد و تک ایذایی انجام داد گردان حمزه سید الشهدا نورآباد بود.

سرهنگ پاسدار ماشااله بازگیر؛ فرمانده سپاه خرم آباد و از جمله رزمندگان حاضر در عملیات مرصاد در گفت و گو با خبرافلاک با اشاره به نقش ارزنده گردان های پیاده لشگر ۵۷ لرستان از جمله گردان حمزه سید الشهدا نورآباد در این عملیات اظهار داشت: در سال ها ی پایانی جنگ عملیات سنگینی درمنطقه ی قمیش و سورکوی بانه برای متوقف کردن هجوم دشمن انجام داده بود؛ تا این که در تاریخ  ۳۱/۴/۶۷ به لشگر برای حضور در جبهه های سرپل ذهاب و قصر شیرین مأموریت داده می شود، اولین گردانی که در برابر عراق در سرپل ذهاب ایستاد و تک ایذایی انجام داد گردان حمزه سید الشهدا نورآباد بود. 

وی با بیان این که در تاریخ سوم تا هفتم مردادماه رزمندگان لرستان جهت توجیه منطقه عملیاتی به شهر سرپل ذهاب وارد شدند افزود: استقرار گردان حمزه سید الشهداء و پشتیبانی لشکر ۵۷ در سرپل ذهاب و مابقی گردان‌ها در دره‌ شوهان در قسمت شرقی بین تنگه چهار زبر و سه ‌راه اسلام‌آباد بود. 

رزمنده دفاع مقدس با تأکید بر این که پدافند گردان شهدای پلدختر در چهارزبر موجب عقب نشینی منافقین شد یادآور شد: دوم تا پنج مرداد در ابتدا گردان شهدا ، سپس دو گروهان مالک اشتر شهرستان ازنا به کمک گردان شهدا آمدند ، شب پنج مرداد گردان انبیا وارد عمل شد و در انتها گردان محبین ادامه پاکسازی را انجام دادند.

سرهنگ بازگیر  با اشاره به مجاهدت ها و رزم شجاعانه گردان حمزه شهدا عنوان کرد:گردان‌های حمزه و بعثت خود را پشت ارتفاعات گهواره رسانده و به منطقه عملیاتی مرصاد اعزام شدند. از طرفی با سازماندهی سه گردان بسیجی توسط سپاه استان عقبه‌ی منافقین در سه‌راهی اسلام‌آباد بسته شد. 

وی با اشاره به هماهنگی‌های انجام‌شده برای جابه‌جایی گردان ها از تنگه‌ی شوهان به سرپل ذهاب خاطرنشان کرد:باتوجه به پیش روی دشمن بنا شد گردان‌های بعثت و حمزه در نزدیکی منطقه عملیات مانع از پیش روی ها شوند و در همین زمان هواپیماهای دشمن با آتش فراوان از راه رسیدند اما هیچ‌کدام از نیروها مورد اصابت تیر و ترکش دشمن قرار نگرفت و ما به سمت سه‌ راه اسلام‌آباد حرکت کردیم.

هادی گردان ذوالفقار در عملیات مرصاد بیان کرد: رزمندگان لرستانی در اسلام‌آباد، بین سه‌راه شوهان و تنگه چهار زبر جلوی دشمن را گرفتند و توانستند با دو گردان انبیا و مالک اشتر تمام توان منافقین را بگیرند.

فرمانده سپاه خرم آباد یادآور شد: لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) لرستان با گردان‌های پیاده مالک اشتر، انبیاء، حمزه سید الشهدا ،شهدا و محبین همراه با یگان‌های سراسرکشور درمقابل هجوم منافقان کوردل ایستادند و توانستند متجاوزین را باشکست بدرقه کنند.

وی در رابطه با مصاحبه با صدا و سیما پیرامون نقش رزمندگان لرستان در عملیات مرصاد تأکید کرد: بسیاری از گردان ها و رزمندگان لرستانی از جمله گردان حمزه سید الشهدا نورآباد از اواخر تیر ۶۷ در سرپل ذهاب مانع حضور دشمن شده و نقش آفرینی کردند آنچه که در مصاحبه با رزمندگان در صدا و سیمای لرستان منتشر شد تنها بخشی از صحبت های بنده و مختص به تاریخ ۵ مرداد ۶۷ بود.