لشگر 57 حضرت ابوالفضل(ع) لرستان با گردان‌های پیاده مالک اشتر، انبیاء، شهدا و محبین همراه با یگان‌های سراسرکشور درمقابل هجوم کوردلان منافق ایستادند و توانستند متجاوزین را باشکست بدرقه کنند.

به گزارش خبرافلاک عملیات غرورآفرین مرصاد بعد از قبول قطعنامه   ۵۹۸در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۶۷ با رمز یاعلی(ع) به فرماندهی شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی جهت جلوگیری ازپیشروی وهجوم منافقین به سمت کرمانشاه آغاز شد ان جایی که منافقین در سحرگاه سومین روز از مردادماه ۶۷ از مرز خسروی به طرف سرپل ذهاب حرکت کرده  ودرحال پیشروی بودند که رزمندگان بابصیرت اسلام در لبیک به فرمان حضرت امام (ره) در تنگه “چهارزبر” توانستند بر آنان وارد شوند.

در این عملیات بیش از ۴۸۰۰ نفر از نیروهای منافق و عراقی در قالب ۲۰ تیپ مشترک به هلاکت رسیدند همچنین تجهیزات قابل ملاحظه‌ای از جمله (۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفر بر و هزاران قبضه سلاح‌های سبک و نیمه سنگین و… )‌ از دشمن منهدم گشته و غنایم زیادی نیز به‌دست رزمندگان اسلام افتاد.

در این بین  لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) لرستان با گردان‌های پیاده مالک اشتر، انبیاء، شهدا و محبین همراه با یگان‌های سراسرکشور درمقابل هجوم کوردلان منافق ایستادند و توانستند متجاوزین را باشکست بدرقه کنند.

سرهنگ پاسدار ماشااله بازگیر؛ فرمانده سپاه خرم آباد  ضمن گرامیداشت سی و دومین سالگرد عملیات مرصاد با اشاره به رشادت ها و دلاورمردی های رزمندگان دوران دفاع مقدس اظهار داشت: منافقین بعد از قطعنامه ۵۹۸ همچنان به فکر ضربه به نظام مقدس جمهوری اسلامی بودند،تا این که مجاهدین و رزمندگان اسلام گوش به فرمان ولی امر خود این بار هم با معنویت  وطی عملیات مرصاد برای همیشه ضربه ای محکم و کاری بر فرق منافقین کوردل وارد نمودند.

وی افزود: رژیم بعث عراق بعد از پذیرش قطعنامه با حمله  خود به مرزهای جنوبی کشور زمینه را برای ورود منافقین به مرزهای غربی کشور باز کرد اما نظامیان توانمند ما در سراسر کشور با کمک مردم با صلابت و وفادار استان های غربی کشور چنان درسی به منافقین دادند که حتی جرأت تصوراین که روزی در ایران حضور یابند را ندارند.

سرهنگ بازگیر عنوان کرد: ابراز وفاداری همه جانبه مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و این که منافق جایی در انقلاب اسلامی ندارد، پیام عملیات مرصاد در۵ مرداد۶۷ بود.

این رزمنده سال های دوران دفاع مقدس در رابطه با نقش لشگر ۵۷ لرستان در عملیات مرصاد سال ۱۳۶۷ بیان کرد: لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) لرستان در سال ها و روزهای پایانی جنگ عملیات سنگینی درمنطقه ی قمیش و سورکوی بانه برای متوقف کردن هجوم دشمن انجام داده بود؛ تا این که در تاریخ  ۳۱/۴/۶۷ به لشگر برای حضور در جبهه های سرپل ذهاب و قصر شیرین مأموریت داده می شود.

وی به عنوان هادی گردان ذوالفقار در عملیات مرصاد گفت: ازدو نقطه ملاوی و تنگه شوهان یک گردانی متشکل از ۴۰۰ نفر شامل ۱۰ اتوبوس به همراه چهار کامیون پراز تجهیزات و مهمات و دو تریلر برای بردن خودروهای مینی کاتیوشا، و تفنگ ۱۰۶م م ، آماده کردیم وروز ۱/۵/۶۷ با عبور از پاتاق که در هفت -هشت کیلومتری شهر می باشد با تمام تجهیزات به  ابتدای شهر سر پل ذهاب رسیدیم.

این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: در آن موقعیت با دادن مکان و گرفتن زمان عملیات تأخیری زیبایی با کم ترین تلفات انجام دادیم و توانستیم خودروها را برای سازماندهی به دژبانی پاتاق برسانیم.

سرهنگ بازگیر با بیان این که در مرحله دوم عملیات،رزمندگان لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع)برای مقابله با منافقین باید ازجاده بروجرد – نهاوند به سمت کرمانشاه حرکت می کردند و از پشت تنگه شوهان وارد تنگه می شدند گفت: لشگر ۵۷ لرستان و سپاه لرستان از دو محورکوهدشت به سمت سه راه اسلام آباد و محور چهار زبر به سمت اسلام آباد وارد عمل شدند.

هادی گردان ذوالفقار در عملیات مرصاد  گفت: عملیات محور اول توسط مردم ،بسیجیان و سپاه و محور دوم  توسط گردان های پیاده و تخصصی  لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل صورت گرفت ،به نوعی عده ی زیادی از مردم لرستان در دو جبهه هموار استان کرمانشاه اجازه ورود منافقین به منطقه را ندادند.

وی عنوان کرد: با مستقر شدن گردان شهدا لشگر ۵۷ در خط پدافندی چهار زبر منافقین را زمین گیر کرده و وقتی دشمن به گردنه  چهار زبر، ما بین ماهی دشت و سه راه اسلام آباد رسیده بود گردان انبیاء به پشتیبانی گردان ذوالفقار وارد عمل می شود ومنافقین را از چهار زبر به سمت سه راه اسلام آباد می برند.

سرهنگ بازگیر گفت: مرحله اول فرماندهی لشگر را حاج نوری که بر قلب ها فرماندهی می کرد به عهده داشت و مرحله دوم فرماندهی لشگر را جانشین فرمانده لشگر ،حاج مرتضی کشکولی با درایت خود به عهده داشت که موجب پیروزی لشگر گردید و این پیروزی هم به عنوان یکی دیگر از موفقیت ها در کارنامه افتخارات رزمندگان لرستانی ثبت شد.

به گزاش خبرافلاک در عملیات غرورآفرین مرصاد  ۳۰۴شهید سرافراز از اقشار مختلف مردم تقدیم انقلاب اسلامی شد که از این تعداد بیش از ۷۰ شهید  مربوط خطه شهید پرور لرستان است که می‌توان به سرداران شهید احمدقاسم‌ زاده، داریوش مرادی، زمان کرمی، حمیدابراهیمی و صیداحمدمیرصفی، علی عباس پاپی، حمیدرضا ابراهیمی، کرم خدا دریکوند، سید باقررادمردیان و مسعود صارمیان فرد اشاره کرد.

انتهای پیام/