به نظر می‌رسد حالا که غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها بیش از پیش برای مردم عیان شده، رسانه‌های اصلاح‌طلب در پی آن هستند که با تعریف و تمجید از همکاری ایران و چین، سابقه آمریکا پرستیِ خود را از حافظه ملت پاک کنند.

به گزارش خبرافلاک چند وقتی است که توافق ۲۵ ساله ایران و چین که فعلاً در حد پیش‌نویس است، در صدر اخبار رسانه‌های کشور و حتی رسانه‌های خارجی قرار گرفته است. در یک سو رسانه‌های فارسی زبان خارج نشین هستند که به همگام با دولت آمریکا، همکاری جمهوری اسلامی ایران با چین را پایان ایران می‌خوانند و از توافق نامه مذکور با عنوان ترکمنچای دوم یاد می‌کنند.

 

در سوی دیگر اما اغلب رسانه‌های کشور، حتی رسانه‌های اصلاح‌طلب که همواره چشم امید به غرب دارند، از فواید این توافق سخن گفته و آن را پایان هژمونی ایالات متحده قلمداد می‌کنند.

 

حتی برخی از رسانه‌های بزرگ آمریکایی، نظیر واشنگتن‌پست و فوربس نیز در واکنش‌ خود به همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، به این نکته اذعان دارند که این همکاری می‌تواند در بی اثر کردن تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، مثمر ثمر واقع شود.

 

به گزارش رجانیوز، سیدمحمد حسین ملائک سفیر اسبق ایران در چین در نشستی که روز گذشته درباره همکاری ۲۵ ساله ایران و چین برگزار شد، گفت: نزدیک شدن این دو کشور اثرات با اهمیتی در منطقه و جهان دارد و لاجرم مخالفانی دارد و پمپئو نیز می تواند یکی از این مخالفان باشد که این قرارداد را ترکمنچای بنامد.

 

ملائک در بخشی دیگر از صحبت‌هایش اظهار کرد: در ارزیابی واکنش هایی که در جامعه در ارتباط با این سند شده بود باید گفت که بخش عمده ای از این واکنش ها به شایعه سازی های  پس از سفر سال گذشته وزیر امور خارجه کشورمان به چین منتشر شد و بحثی که درباره حضور نیروی نظامی چین برای حراست از سرمایه گذاری این کشور در ایران و امتیازات ویژه ایران برای چین باز میگردد که این مسائل عواملی برای جوسازی در ارتباط با این قرار بوده است.

 

واشنگتن‌پست در گزارشی به نتایج همکاری ایران و چین پرداخته و ضمن اعلام اینکه این توافق یعنی شکست سیاست‌های آمریکا علیه ایران و چین است، نوشت: توافق تهران-پکن می‌تواند دیوار تحریم‌های دولت ترامپ را خراب کند و همچنین نشانگر تشدید چالش چین در برابر نفوذ جهانی آمریکا است.

 

این رسانه آمریکایی در بخش دیگری از گزارش خود اعلام کرده است: اگر تهران- پکن با یکدیگر همکاری را شروع کنند، چین جایگاه قدرتمندتری در منطقه پیدا می‌کند و ضربه شدیدی به منافع آمریکا می‌خورد.

 

پایگاه خبری فوربس دیگر رسانه مطرح آمریکایی نیز در گزارشی با اشاره به توافق ۲۵ ساله ایران و چین نوشت: تهران و پکن اخیرا از طرح خود برای امضای یک قرارداد ۲۵ ساله برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی خبر داده‌اند.

 

درحالی که جزئیات این توافق هنوز فاش نشده است اما واضح است که این یک گام بلند ایران به سمت شرق است. چنین توافقی بیش از پیش موقعیت ایالات متحده آمریکا را در غرب آسیا تضعیف خواهد کرد.

 

فوربس در ادامه گزارش خود با اشاره به شکست سیاست‌های آمریکا، ادامه داده است: برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، نقش رهبری آمریکا در سطح جهانی در حال کوچکتر شدن است.

 

شبکه وین هند نیز در گزارشی از قرارداد ایران و چین گفت: آمریکا حق دارد از این قرارداد نگران باشد چرا که شرایط ویژه ای در آسیای غربی ایجاد خواهد کرد و نشان می دهد سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورده است.

 

رسانه‌های داخلی کشورمان نیز درباره اینکه همکاری ایران و چین گام بزرگی در جهت بهبود اوضاع کشور است، هم نظر هستند. اما نکته جالب توجه این است که رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز علی‌رغم میل باطنی‌شان، در حمایت از این توافق به میدان آمده‌اند.

 

روزنامه سازندگی در گفتگویی که با سعید لیلاز اقتصاددان اصلاح‌طلب داشته، با عنوان «کدام ترکمنچای؟» به بررسی سند همکاری ایران و چین پرداخته است.

 

لیلاز در این مصاحبه گفته است: قرارداد ۲۵ ساله برخلاف تصور برخی، ضامنی جدی برای حفظ استقلال ایران است.

 

علاوه بر این، عضو شورای مرکزی کارگزاران صحبت‌هایی را به زبان آورده که در خود جالب توجه است.

 

لیلاز با اذعان به اینکه اروپایی‌ها در تعامل با ایران دنباله رو آمریکا هستند، اظهار کرده است: یکی از یافته‌های ما در جریان تحریم‌های اخیر آمریکا این بود که ما جزو مناطق مورد علاقه اروپا برای حفظ رابطه نبودیم.

 

روزنامه شرق نیز در سرمقاله امروزش با عنوان «قرارداد ۲۵ ساله با چین باید پیش از این‌ها اجرایی می‌شد»، در حمایت از توافق با چین نوشت: با چنین توافق‌نامه‌هایی ایالات متحده به چوپانی درجه دو تبدیل می‌شود و چند دندان مالی‌اش نیز خواهد افتاد.

 

به‌همین‌دلیل است که بیشترین واکنش به این توافق را ترامپ، شرکت‌های نفتی و گاوهای شیرده آنها نشان می‌دهند. روزنامه شرق درحالی امروز به آمریکایی‌ها چوپان درجه دو لقب می‌دهد که تیتر «امضای کری تضمین است» این رسانه در جهت بزک برجام و تعریف از آمریکا هنوز از اذهان پاک نشده است.

 

به نظر می‌رسد حالا که دو سالی از خروج رسمی آمریکا از برجام می‌گذرد و غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها بیش از پیش برای مردم عیان می‌شود، رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز در پی آن هستند که با تعریف و تمجید از همکاری ایران و چین، در ابتدا سابقه آمریکا پرستیِ خود را از حافظه ملت پاک کنند و سپس از این همکاری برای دولت متبوعشان دستاورد تراشی کنند.

 

در هر حال همانطور که رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند، با همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، معادلات قدرت در آسیا وارد دوران جدیدی خواهد شد. ایران و چین می‌توانند با همکاری یکدگیر قدرت آمریکا را به چالش بکشند.ر

  • منبع خبر : رجا نيوز