رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های توسعه اقتصادی استان شیلات و صنعت آبزی‌پروری است.

به گزارش خبرافلاک : اسفندیار حسنی‌مقدم رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان، اظهار داشت: با یک برنامه‌ریزی پنج ساله می‌توانیم ظرفیت فعلی تولید آبزیان در استان را به دو برابر افزایش دهیم.

او افزود: توسعه شیلات در استان دارای توجیه اقتصادی بسیار زیادی است و با انجام برنامه‌ریزی منسجم و دقیق می‌بایست بتوانیم بهره‌وری حداکثری از هر متر مکعب مزارع پرورش ماهی و مجتمع‌های آبزی پروری داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و تحقق شعارسال، در راستی جهش تولید در بخش کشاورزی لازم است برنامه‌ریزی‌های انجام شده مبتنی بر افزایش تولید در واحد سطح و افزایش عملکرد محصولات مختلف کشاورزی باشد که با توجه به پتانسیل‌های بالفعل و بالقوه لرستان، یکی از اولویت‌های توسعه اقتصاد استان شیلات و آبزی‌پروری است.

حسنی‌مقدم بیان کرد: با استفاده مناسب و حداکثری از منابع آب استان و افزایش تولید در واحد سطح می‌توانیم به نحو چشمگیری در افزایش درآمد بهره‌برداران در صنعت آبزی‌پروری و اشتغال‌زایی سهیم باشیم.

کیارش بیرانوند مدیرکل شیلات لرستان نیز در این دیدار، اظهار کرد: استان پتانسیل تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن انواع آبزیان را دارد، شیلات لرستان ویترین استان‌های غیرساحلی تولید انواع آبزیان کشور است.

او ادامه داد: وجود ۲۴۵۰ کیلومتر رودخانه زمینه مساعدی را برای پرورش انواع آبزیان از جمله ماهیان گرمابی و سردآبی، ماهیان زینتی، میگو، آزاد ماهی و. فراهم کرده است.

مدیرکل شیلات لرستان عنوان کرد: در حال حاضر ۵۶۵ مزرعه پرورش ماهی در استان حدود ۲۸ هزار تن انواع آبزیان را تولید می‌کند و با توجه به شرایط ویژه این پتانسیل وجود دارد که تولید را به بیش از ۱۰۰ هزار تن افزایش دهیم و این مهم در حمایت از صنعت شیلات و تعامل بین بخشی محقق خواهد شد.

بیرانوند به برنامه‌های در دست شیلات اشاره کرد و گفت: طرح پرورش ماهی سپیدشت با ظرفیت تولید ۶۰۰۰ تن در دست احداث است، همچنین در راستای منویات مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال ۱۰۰ مزرعه پرورش ماهی ژئوممبران که طرح‌های زودبازده هستند راه‌اندازی می‌شود و از پرورش ماهی در قفس در حال حاضر ١٠٠٠ تن تولید خواهد شد.

او اظهار کرد: پیش‌بینی شده است  امسال، ۳۰۰۰ تن به ظرفیت تولید آبزیان لرستان اضافه شود.

مدیرکل شیلات لرستان افزود: با توجه به پتانسیل خوب لرستان، آزاد ماهی دریای خزر را به استان آورده‌ایم و بومی سازی کرده‌ایم؛ همچنین استان ١٠٠٠ تن ظرفیت تولید ماهیان خاویاری را دارد و زمینه‌های لازم فراهم شده که خاویار استحصال شود.

بیرانوند تصریح کرد: روی سرانه مصرف آبزیان در لرستان فرهنگ‌سازی شده و از چهار کیلوگرم در سال به بیش از ۷ کیلوگرم رسیده است که این میزان نیز از طریق آموزش، ترویج، فرهنگ‌سازی و با برگزاری کلاس‌های طبخ آبزیان قابل افزایش است.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران