خیابان‌های شلوغ و پر رفت آمد، دورهمی‌های خانوادگی، آئین‌های عزا و عروسی در لرستان دست در دست کرونا گذاشته تا روزانه شماری زیادی از مردم استان را روانه مراکز درمانی و بیمارستان‌ها کند.

به گزارش خبرافلاک کم رنگ شدن پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با رونق گرفتن مراسم های عزا و عروسی و رفت و آمدهای خانوادگی و دوستانه باردیگر موج ابتلای به کرونا در لرستان شتاب گرفته است تا حدی که این استان در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

در حالیکه حذف رقت و آمدهای غیرضروری امری لازم و ضروری در این روزها به نظر می رسد اما برخی افراد دست به سوی ویروس کرونا دراز کرده اند و بدون استفاده از ماسک و رعایت دیگر پروتکل های بهداشتی در خیابان ها و معابر حاضر می شوند.

این در حالی است که امار ابتلای کودکان روز به روز در حال افزایش است و سلامت این گل های نوشکفته با سهل انگاری و بی توجهی برخی افراد در خانوداده ها به مخاطره افتاده است.

بی توجهی به نکات لازم در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا در مکان های عمومی روند ابتلا به این بیماری را روز به روز بیشتر کرده است تا حدی که بیمارستان ها و مراکز درمانی استان نیز باکمبود امکانات و تجهیزات لازم روبه رو هستند.

رونق مراسم های آئینی عزا و عروسی در لرستان یکی از مهمترن دلایل افزایش ابتلا در استان برشمرده می شود اما از طرفی برگزاری این مراسم ها با تعداد بالای میهمانان و معذوریت های قومی و خانوادگی باعث شده تا افراد در این تجمعات حضوریابند و روز به روز با آمار بیشتری از مبتلایان در استان مواجه شویم.

از طرفی حجم بالای بیماران مبتلا به کرونا و کارسنگین کادر درمان آنان را با خستگی مفرطی مواجه کرده است تا حدی که بیم درگیری بیش از پیش این افراد با بیماری کرونا و کمبود نیروی انسانی در این بخش ها می رود.

در این راستا تصمیمی قاطع برای الزام حضور افراد در منازل و پرهیز از رفت و آمدهای غیرضروری از طرف مسوولان امری ضروری به نظر می رسد که در روز گذشته در این راستا در ستاداستانی مدیریت کرونا مصوباتی به مردم اعلام شد.

آمار مرگ و میر کرونا در لرستان افزایش یافت

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: آمار مرگ و میربیماری کرونا در استان نسبت به اوایل شیوع بیماری بیشتر شده و همه سنین در خطر ابتلا به کووید ۱۹ هستند.

محمدرضا نیکبخت افزود: وضعیت غالب شهرهای استان قرمز است و چنانچه مردم رعایت نکنند همه خانواده ها گرفتار خواهند شد.

وی با تاکید بر انجام رفتار محتاطانه در برخورد با کرونا تصریح کرد: متاسفانه سن مرگ بر اثر کرونا پایین آمده و همه در خطر هستند بنابراین باید پذیرفت این بیماری شوخی ندارد.

نیکبحت تصریح کرد: هیچ راهی بجز رعایت شیوه نامه های بهداشتی وجود ندارد و مردم باید قطع ارتباط حضوری با کهنسالان و بیماران زمینه ای همچون افراد دیابتی، قلب و عروق، کلیوی و  ضعف سیستم ایمنی را جدی بگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به افزوده شدن روزانه ۲۰۰ نفر به آمار مبتلایان به کرونا در لرستان، اظهار داشت: لرستان در واقع جزو استان‌های قرمز شیوع این بیماری محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان در رابطه با این بیماری در استان هزینه شده است، عنوان کرد: به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و مرگ و میر بر اثر این بیماری این استان تقاضای افزایش تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه (آی سی یو) و دستگاه‌های ( کمک تنفسی) ونتیلاتور کرده است.

برگزاری هرگونه مراسم و تجمع در لرستان ممنوع شد

مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مبارزه با کرونا در لرستان نیز گفت: براساس مصوبه ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا محدودیت‌هایی در لرستان اعمال می‌شود که از جمله آن ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم و تجمع تا اطلاع ثانوی است.

احمد حسین فتایی  اعلام کرد: بر اساس مصوبات ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا برگزاری هرگونه تجمع رسمی و غیر رسمی شامل مراسمات ترحیم، ختم, عروسی  از ۱۵ تیرماه جاری به مدت ۱۰ روز در سطح استان ممنوع بوده و با برگزار کنندگان برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: فعالیت تمامی رستورانها، تالارهای پذیرایی و عروسی، کافی شاپ ها و قهوه خانه ها در سطح استان به مدت ۱۰ روز ممنوع بوده و نیروی انتظامی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اصناف نظارت لازم را در این خصوص باید داشته باشند.

مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مبارزه با کرونا در لرستان اظهار داشت: استفاده از ماسک در تمامی اماکن سرپوشیده از جمله پاساژها، مجتمع تجاری الزامی بوده و صاحبان این اماکن ملزم به اجرای آن می باشند.

وی ادامه داد: بر این اساس ملاقات های عمومی مدیران دستگاه های اجرایی از ۱۵ تیرماه به مدت ۱۰ روز لغو و از روش های جایگزین غیر حضوری برای انجام این امور استفاده شود.

فتایی گفت: شهرداریهای سطح استان نسبت به ضد عفونی کردن روزانه سرویس ناوگان شهری ( اتوبوس و تاکسی ) اقدام نموده و رانندگان این وسایط نقلیه را به استفاده از ماسک الزام نمایند.

وی افزود: در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا مصوب شد کتابخانه های عمومی استان از تاریخ ۱۵ تیر به مدت ۱۰ روز تعطیل شود و  مدیران کل دستگاه های اجرایی از برگزاری مراسمات مشمول تجمع در ادارات و نهادها جلوگیری نمایند.

استفاده از ماسک در اماکن عمومی لرستان اجباری شد

استاندار لرستان نیز گفت: استفاده از ماسک در اماکن عمومی و ادارات لرستان اجباری است.

سیدموسی خادمی با تاکید بر استمرار رعایت فاصله گذاری هوشمند اجتماعی و عدم حضور در اجتماعات  ادامه داد: به تبعیت از تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، ادارات و مراکز عمومی مانند شهرداری ها، دانشگاه ها و نهادهای نظامی و انتظامی استان موظف خواهند بود که کارکنان و ارباب رجوع را مکلف به استفاده از ماسک کنند و خدمات دهی به مراجعه کنندگان منوط به استفاده از ماسک خواهد بود .

وی افزود: به منظور عملیاتی شدن این تصمیم، اقداماتی از چند هفته قبل در استان برای تهیه و توزیع ماسک ارزان قیمت انجام شد که با تمهیدات اندیشیده شده قیمت ماسک و توزیع آن در داروخانه ها برای استفاده عموم تسهیل شده است.

استاندار لرستان با تاکید بر عدم برگزاری مراسم ترحیم و عروسی گفت: برای حفظ سلامتی مردم  پس از اعمال محدودیت های جدید با افرادی که بانی برگزاری اجتماعات هستند برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

خادمی افزود: امیدواریم با اعمال این محدودیت ها شرایط استان به سمت بهبودی پیش رود که رعایت نکات بهداشتی و عدم حضور در تجمعات در این رابطه اثر گذار خواهد بود.

مردم لرستان از حضور در آیین‌های شادی و سوگواری پرهیز کنند

جانشین ستاد مدیریت مبارزه با کرونا در لرستان نیز گفت: مردم استان ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از حضور در آیین‌های شادی و سوگواری پرهیز کنند.

محمود ثمینی اظهار داشت: با آزادسازی فعالیت مشاغل و بازگشایی اماکن و تالارها ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، این امر برای مردم اینگونه تلقی شد که شرایط عادی شده است در حالی که اینگونه نیست.

وی با اشاره به آسیب شناسی های صورت گرفته و ارائه گزارش مسوولان شهرستان ها، افزود: آمارها نشان می دهد که مجددا شیوع بیماری در برخی شهرستان ها در حال افزایش است و این امر ناشی از برپایی اجتماعاتی همچون مراسمات عزاداری و شادی و پایبندی مردم به سنت هایی است که مناسب شرایط فعلی نیست.

ثمینی افزود: حضور در مراسمات عزاداری و تجمع گسترده مردم در مراسم هایی همچون تشییع و تدفین و ختم، روند ابتلا به بیماری را سرعت بخشیده و این زنگ خطر است.

به گفته وی اگر بر اثر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شیوع این ویروس به گونه ای پیش برود که آمار مبتلایان افزایش یابد، امکانات ما پاسخگوی نیاز بیماران کرونایی نخواهد بود و این بسیار خطرناک است.

جانشین ستاد مدیریت مبارزه با کرونا در لرستان با تاکید بر چابک سازی نیروهای خط مقدم مبارزه با بیماری و مشخص کردن جایگزین برای آنها، بیان کرد: تا کنترل و ریشه کنی بیماری راه درازی در پیش داریم و باید با روحیه مضاعف کار را دنبال کنیم.

  • منبع خبر : ایرنا