دختراني 20 ساله از نسل آفتابِ انقلاب، كه بعد از بازگشت سفر چند روزه شان از جمكران تمام غصه شان ، قصه فرهنگي شهرشان مي شود و شب و روز براي گسترش و پهن كردن تنها زيرانداز سبز رنگ كلاسشان، به وسعت يك شهر تلاش مي كنند.

به گزارش خبرافلاک همه چیز از دورهمی دوستانه در مسجد شهر و نام نویسی برای اردوی جمکران شروع شد؛ روزی که پس از صحبت های استادِ کارگاه آموزشی تفسیر قرآن و مهدویت درصحن مسجد ی مقدس، فقر موسسات فرهنگی قرآنی شهرشان، تلنگری بر جسم و جانشان شد و آرام و قرارشان را ربود.

دخترانی ۲۰ ساله از نسل آفتابِ انقلاب، که بعد از بازگشت سفر چند روزه شان تمام غصه شان ، قصه فرهنگی شهرشان می شود و شب و روز برای گسترش و پهن کردن تنها زیرانداز سبز رنگ کلاسشان، به وسعت یک شهر تلاش می کنند.

این روزها همزمان با هفته عفاف و حجاب پای صحبت های یکی از دختران انقلاب  به عنوان بانوی  نمونه سرزمینمان می نشینیم که لحظه لحظه ساعت های زندگی اش را وقف خدمت فرهنگی به مردم کرده است.

مهناز یوسفوند؛ مدیر مؤسسه قرآنی  امام رضا علیه السلام و از جمله کارشناسان فرهنگی شهرستان خرم آباد می گوید: سال آخر دوره تربیت معلم عمده فعالیت های فرهنگی آموزشی را در سطح مدارس و بین دانش آموزان شروع کردیم و این فعالیت ها تنها به مدارس ختم نشد چرا که کمبود ونبود موسسات فرهنگی قرآنی به یک دغدغه برای ما تبدیل شده بود.

وی افزود: در ابتدای کار خیلی تجربیات کار اجتماعی ، به نحوی که جوابگوی متقاضیان از جای جای سطح شهر باشد نداشتیم؛ همین امرِ نبود تجربه و از طرفی موانع سنگین در حین انجام امورات فرهنگی می توانست از روند روبه رشد کار ممانعت کند.

یوسفند از سختی ها و برخی سنگ اندازی ها در مسیر کار یاد کرد و گفت: قطعاً در ابتدا و بحبوحه انجام کار فرهنگی موانع زیاد هست اما آنچه که بعد از هر زمین خوردن موجب بلند شدن ما و استقامت در کارمی شد، انگیزه و شوق ترویج  فرهنگ قرآنی در بین مردم بود.

وی خاطرنشان کرد: برای مدیریت و سازماندهی بهتر و منسجم تر افراد و از طرفی برگزاری کلاس ها نیازمند مکان  و مرکزی نسبتا بزرگ بودیم  و این ها همه در حالی  بود که هزینه اجاره در روند انتخاب مکان تاثیرگذار بود بطوریکه در ابتدا از مساجد و بعضا منازل افراد هم گروهی برای کلاس ها ی عقیدتی فرهنگی استفاده می کردیم .

یوسفند بیان کرد: با همکاری و کمک بانوان عضو موسسه توانستیم مکانی مزین به نام امام رضا علیه السلام اجاره کنیم و هیچ کدام از مدرس ها و اساتید کلاس ها هزینه ای بابت آموزش ها دریافت نکرده و نمی کنند؛ و هر مبلغی هم در این راه جمع می شد به واقع  در حوزه تبلیغ و فرهنگ هزینه می شد.

کارشناس فرهنگی با اشاره به فعالیت های موسسه در حوزه های مختلف آموزشی، خیریه و تبلیغی یاد آور شد: از ابتدای امر یکی از مهم ترین کارهای اجتماعی نیروهای موسسه رسیدگی به امورات مستمندان با نهایت عشق و اخلاص بوده است؛ و امروز در مرحله ایی هستیم که یک روز هفته از ایام کاری مجموعه به خانواده های مستضعف اختصاص دارد به این صورت که جدای رسیدگی به وضعیت مادی، خوراک فکری ، روحی شامل برنامه ها و بسته های فرهنگی مذهبی نیز در اختیار اعضای این خانوده ها با اولویت و نگاه ویژه به مادران و دختران قرار می گیرد.

وی تأکید کرد: در همین مرکز برای بانوان نیازمند کارگاه کوچک مشاغل خانگی راه اندازی کردیم و همین امر موجب می شد تا مادر و دختر مستمند حس توانمندی و کارا بودن برا ی اجتماع را باور کنند.

یوسفند ادامه داد: در کنار تهیه بسته های بهداشتی ،غذایی آن چه بیش تر از هر چیزی دغدغه ما بود آماده کردن یک پیوست فرهنگی مختص کودکان، نوجوانان و جوانان برای سلامت جسم و روح و معنوی دختران خانواده بود.

کارشناس فرهنگی با بیان این که ما در برابر دختران بد حجاب و یا بعضا بی حجاب مسئولیت و وظیفه داریم اظهار داشت: یکی از ا بعاد تربیتی فرزندان، برقراری ارتباط عاطفی و تنگاتنگ با دختران نوجوانی است که تازه وارد اجتماع می شوند؛ درلابه لای این ارتباط دلی ورفاقت با دختران جوان چه در سطح خانواده و بعضا اجتماع می توان مفاهیم ارزشی فرهنگی از جمله عفاف و حجاب را در وجود فرد زنده کرد چراکه حجاب امری فطری و از ابتدا با انسان همراه بوده است و در بسیاری از موارد تنها نیاز به تلنگر و آگاهی بخش است.

یوسفند با اشاره به ضرورت کار جهادی در راستای مقوله مهم عفاف و حجاب و بیان این که باید از حال خوبمان بگذریم تا حال جامعه و دختران در معرض آسیب و آسیب دیده مناطق حاشیه شهرمان خوب شود عنوان کرد: اگر می خواهیم در زمینه عفاف و حجاب تأثیرگذار عمل کنیم باید تمامی نهادها و ارگان های آموزشی ، تربیتی همراه همدیگر باشیم و پیشگیرانه عمل کنیم اگر دیر اقدام شود انگاه  بسیاری از سخنرانی ها و نمایشگاه ها هم کار ساز نخواهد بود.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به ضرورت معرفی الگوهای موفق بانوی ایرانی مسلمان به جوانان امروز بیان کرد: یکی از پارامترهای مهم که می تواند در گرایش نوجوان و جوان به سمت مباحث عقیدتی اثرگذار باشد لطافت در رفتار و گفتار و رعایت خلق و خوی فاطمی هنگام برخورد با آن هاست.

وی با تأکید بر این که زنان کانون قدرت خانواده و جامعه هستند گفت: امروز دشمنان با کم رنگ و بی رنگ نمودن پوشش بانوی اصیل ایرانی که نمادی از هویت و ملیت اوست به  دنبال از بین بردن و شکستن این قدرت هستند و در این راه از بستر فضای مجازی نهایت استفاده را می برند لذا ضروری است پدر و مادرها سواد مطالعه و رسانه ای خود برای مقابله با هجمه ها را افزایش دهند.

این معلم و بانوی موفق خرم آبادی  از برگزاری برنامه های متنوع برای دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان در مؤسسه یاد کرد و اظهار داشت: یکی از ابتکارات موسسه راه اندازی مرکز پیش دبستانی و دبستانی با محوریت کمک به دانش آموزان برای حفظ مفهومی قرآن واین که این عزیزان به عنوان سرمایه های نسل آینده با کتاب قرآن به عنوان راهنمای مهم سعادت برای زندگی بشر آشنا شده و اُنس بگیرند.

  • نویسنده : بختياري