پیمان یاراحمدی کشتی‌گیر لرستانی می‌گوید پس از هر مدالی که کسب می‌کردم مسوولان لرستان وعده زمین یا خانه به من می‌دادند اما هیچ کدام از آنان عملی نشد و دو سال است که مدیران ارشد استان حتی به مصوبه مجلس مبنی بر استخدام قهرمانان جهان نیز عمل نکرده‌اند.

جردن باروز از سال ۲۰۱۱ کابوس کشتی‌گیران ایرانی شده بود و در مسابقات جهانی، المپیک و جام جهانی کشتی‌گیریان ایران را به راحتی شکست می‌داد اما در دیدار پایانی جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۷ کرمانشاه برای اولین بار شاهد یک نبرد برابر یک ایرانی در برابر قهرمان پنج مدال طلای المپیک و جهان بودیم.

آن جوان ایرانی که در آن روز به خوبی در برابر قهرمان المپیک و دنیا کشتی گرفت کسی نبود جز پیمان یاراحمدی ورزشکار لرستانی که بسیاری از مربیان کشتی او را یکی از بهترین استعدادهای کشتی آسیا می‌دانند.

کسب مدال در تمام رده‌های سنی برای کشور

یاراحمدی از سال ۹۰ زمانی که تنها ۱۷ سال سن داشت عضو تیم ملی کشتی ایران در رده‌های پایه شد و توانست در مسابقات کشتی بزرگ‌سالان آسیا در سال ۲۰۱۵ مدال طلا را به دست بیاورد. او همچنین توانسته در مسابقات جوانان و نوجوانان دنیا نیز دو مدال برنز برای ایران اسلامی به ارمغان بیاورد.

او از سال ۲۰۱۵ عضو ثابت تیم ملی کشتی ایران در مسابقات گوناگون شد و با توجه به سن کمش بسیاری او را یکی از شانس‌های کسب مدال المپیک ۲۰۲۰ می‌دانستند اما در سال ۹۶ زمانی که در اوج کشتی خود قرار داشت با مصدومیتی تلخ مواجه شد.

پس از این مصدومیت او به مدت دو سال از کشتی دور بود و حدود ۶ ماه است که برای پس گرفتن جایگاه خود در تیم ملی تمرینات سخت و فشرده خود را آغاز کرده است.

هدف اصلی او به دست آوردن دو بنده تیم ملی در مسابقات انتخابی سال جاری و کسب سهمیه المپیک و در نهایت به گردن آویختن مدال در مسابقات المپیک توکیو است.

مشکلات اقتصادی عامل ضعیف بودن لرستان در رشته‌های المپیکی

از او می‌پرسیم که چرا لرستان در ورزش‌های المپیکی سهمیه کمی در کشور دارد، یاراحمدی در پاسخ می‌گوید: برای کسب مدال در رشته‌های المپیکی بایستی سال‌ها به صورت حرفه‌ای تمرین کرد اما متأسفانه در لرستان با توجه به مشکلات اقتصادی مردم، افراد کمی ورزش را در سطح حرفه‌ای انجام می‌دهند.

این ورزشکار لرستانی معتقد است که لرستان سرشار از استعدادهای ورزشی بوده اما ورزشکاران این خطه ورزش حرفه‌ای را تنها تا رده سنی جوانان ادامه می‌دهند و پس از آن به علت نداشتن اطمینان از آینده زندگی خود به سراغ درس یا کار می‌روند و ورزش را فراموش می‌کنند.

یاراحمدی می‌گوید: علاوه بر مشکلات اقتصادی در لرستان با کمبود امکانات و مربیان حرفه‌ای روبرو هستیم و این عوامل نیز باعث رشد نکردن استان در ورزش‌های المپیکی شده است.

مسئولان ورزشی استان تنها در موقع مدال‌آوری به ورزشکار توجه می‌کنند

وی با اشاره به اینکه خودش از ۱۰ سالگی ورزش کشتی را شروع کرده ادامه می‌دهد: چیزی که باعث شده پس از ۱۶ سال هنوز کشتی را به صورت حرفه‌ای ادامه دهم حمایت‌های خانواده بوده وگرنه مسئولان ورزشی استان به جز مواقعی که مدال به دست می‌آوری دیگر سراغ ورزشکار را نمی‌گیرند.

او با بیان اینکه ورزشکار برای افتخارآفرینی در مسابقات آسیایی و جهانی نباید دغدغه‌های اقتصادی و شغل داشته باشد اما متأسفانه با وجود تعداد کم ورزشکاران حرفه‌ای در لرستان هیچ‌کدام از آنان شغل مناسبی ندارند.

وعده‌هایی که پس از ده سال هنوز بر روی زمین مانده است

یاراحمدی می‌افزاید: پس از آنکه در مسابقات نوجوانان دنیا مدال کسب کردم مسئولان استان قول دادند که یک قطعه زمین را به من بدهند اما با گذشت ۱۰ سال از آن ماجرا این وعده عملی نشده است.

او ادامه می‌دهد: پس از این وعده آن‌ها قول دادند که اگر در رده جوانان نیز در مسابقات جهانی مدال کسب کنم زمین را به من بدهند اما پس کسب مدال جهانی جوانان آن‌ها دوباره به وعده خود عمل نکردند.

ورزشکارانی لرستانی که مدال جهانی دارند از انگشتان یک دست کمترند

به گفته او طبق مصوبه مجلس در سال ۹۵ قهرمانان مسابقات جهانی بایستی در دستگاه‌های اجرای استخدام شوند اما دو سال است که او پیگیر این موضوع بوده اما هر روز مسئولان استان وعده روز دیگر را می‌دهند این در حالی است که تعداد ورزشکارانی که در لرستان در مسابقات جهانی مدال کسب کرده‌اند از انگشتان یک دست نیز کمتر است.

در لرستان تنها وعده می‌دهند و افراد دیگر را جذب می‌کنند

یاراحمدی با اشاره به اینکه این مشکلات تنها در لرستان وجود دارد و ورزشکاران استان‌های دیگر که در مسابقات جهانی مدال کسب کرده‌اند به راحتی استخدام‌شده و سال‌ها است که در حال فعالیت هستند اما در لرستان تنها وعده می‌دهند و افراد دیگر را جذب می‌کنند.

او می‌گوید: از زمانی که مصدوم شده مسئولان هیئت کشتی استان و اداره ورزش و جوانان او را فراموش کرده‌اند و این برای یک ورزشکار یک ضربه روحی بزرگ است که مسئولان او را در سختی‌ها و مصدومیت‌ها فراموش کنند.

علت اصلی افت کشتی در کشور بی‌توجهی به قهرمانان سابق این رشته ورزشی است

وی معتقد است که علت اصلی افت کشتی در کشور بی‌توجهی به قهرمانان سابق این رشته ورزشی و سرمایه‌گذاری سایر کشورها بوده و این یک واقعیت است که تا زمانی که در یک موضوع سرمایه‌گذاری نکنی نتیجه مورد نظر حاصل نشود.

یاراحمدی می‌گوید: همین بی‌مهری‌ها باعث شد که نوجوانان و علاقه‌مندان به رشته کشتی نسبت به گذشته بسیار کمتر شوند و این زنگ خطری برای کشتی لرستان و کشور است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس