مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: سال گذشته حدود 86 هزار هکتار از اراضی استان به کشت این محصول اختصاص یافت که درنهایت باعث تولید 60 هزار تن نخود در لرستان شد امسال به دنبال افزایش این میزان کشت و تولید در استان هستیم.

به گزارش خبر افلاک جواد صالحیان امروز در خرم‌آباد، اظهار داشت: استان لرستان از نظر میزان تولید نخود در کشور پس از کرمانشاه در رتبه دوم کشور قرار دارد.

وی بابیان اینکه در لرستان معمولان کشت بهاره نخود بیشترین میزان کشت این محصول را به خود اختصاص می‌دهد، افزود: سال گذشته حدود ۸۶ هزار هکتار از اراضی لرستان به کشت این محصول اختصاص یافت که در نهایت باعث تولید ۶۰ هزار تن نخود در لرستان شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: برای افزایش میزان تولید نخود در استان به دنبال ترویج استفاده از بذرهای اصلاح‌شده و تبدیل کشت بهاره به کشت انتظاری  هستیم زیرا درکشت انتظاری به علت اینکه نخود در ایام آذرماه تا اسفندماه کاشته می‌شود دوره رشد آن طولانی شده و همین موضوع میزان تولید را افزایش می‌دهد.

صالحیان با اشاره به اینکه انتظار داریم تا اوایل اسفندماه میزان کشت انتظاری در لرستان به ۱۲ هزار هکتار برسد، تصریح کرد: بذرهای سنتی به ازای هر هکتار ۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم محصول می‌دهند اما درصورتی‌ که کشاورزان از اقلام اصلاح‌شده و نوع کشت انتظاری استفاده کنند میزان تولید نخود به بیش از دو تن در هر هکتار می‌رسد.

صالحیان با عنوان کردن این موضوع که شهرستان دلفان با اختصاص سالانه ۴۴ هزار هکتار به کشت نخود در کشور نمونه است، خاطرنشان کرد: برای اینکه به‌صورت مستمر در میزان تولید غلات در کشور به خودکفایی برسیم بایستی در راستای تقویت زمین‌های کشاورزی از کشت حبوبات حمایت صورت گیرد.

 انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس