مدیر جهاد کشاورزی خرم آباد گفت: هر هکتار زعفران در خرم آباد در آمدی نزدیک به یک میلیارد ریال را نصیب کشاورزان می نماید، هر هکتار زعفران ، 100نفر را به مدت دو ماه مشغول فعالیت می کند.

به گزارش خبرافلاک جمع آوری و کشت گیاهان دارویی در لرستان و خرم آباد دارای سابقه ای طولانی و چند صد ساله است ، از سال زراعی  ‌۱۳۹۵ – ۱۳۹۴  کشت گیاهان دارویی به عنوان گیاهان پول ساز مورد حمایت دولت و جهاد کشاورزی قرار گرفت و در این راستا تشکل ها و  شرکت های خدماتی تولید بذر، نهال، آموزش و خرید محصول ایجاد شدند؛بطوری که امروز شاهد توسعه و گسترش کشت گیاهان دارویی از چند صد متر به هکتار و ده ها هکتار هستیم.

  مراد بیرانوند؛ در گفت وگو با خبرافلاک اظهار داشت: در حال حاضر در استان لرستان ۴۱۰ هکتار با تولیدی حدود یک هزار و ۲۵۰ کیلو گرم زعفران کشت شده است که بیش از ۱۶۰ هکتار آن با تولیدی برابر با ۵۱۰ کیلو گرم در خرم آباد کشت شده  است.

وی افزود: در بیشتر روستاهای خرم آباد  کشت زعفران به عنوان کشتی سود آور و بدون نیاز آبی کشت می شود، هر هکتار آن بستگی به سن کاشت ، بین سه تا ۶ کیلو گرم زعفران خشک تولید می کند.

مدیر جهاد کشاورزی خرم آباد عنوان کرد: هر هکتار زعفران در خرم آباد  در آمدی نزدیک به یک میلیارد ریال را نصیب کشاورزان می نماید، هر هکتار زعفران ، ۱۰۰نفر را  به مدت دو ماه مشغول فعالیت می کند.

بیرانوند تصریح کرد: در راستای چیدن،پاک کردن و خشک کردن با هماهنگی سازمان های مردم نهاد و محله محور بیش از ۱۰۰۰ نفر از خانم های سر پرست خانوار و کم بضاعت محله های فقیر نشین مراحل آموزش را گذرانده و از مزرعه تا عرضه به بازار در کنار کشاورزان می باشند .

وی خاطرنشان کرد:علاوه بر زعفران در خرم آباد کشت  گیاهان دارویی ، به لیمو، سیاه دانه ، گل محمدی ، بابونه ، رازیانه ، خرفه ، مرزه ، گل گاوزبان ، آویشن ، اسطوخدوس ، و… از توسعه قابل توجهی برخوردار بوده است.

بیرانوند بیان کرد: تا به حال  بیش از ۲۰۰ هکتار انواع گیاهان دارویی علاوه بر زعفران کشت شده، که بطور میانگین هر هکتار بیش از ۷۰۰ میلیون ریال در آمد را نصیب کشاورزان می کند، هر هکتار توان بکار گیری و اشتغال ۲۰ نفر را برای ۶ ماه دارد و می توان گفت هر هکتار گیاه دارویی ۱۰ نفر شغل دائم را در سال ایجاد می کند.

مدیر جهاد کشاورزی خرم آباد تأکید کرد:جهاد کشاورزی در راستای حمایت و توسعه سطح گیاهان دارویی عملیات گسترده آموزشی و ترویجی ، ایجاد مزارع الگویی، تامین بذر، نهال  و … را به عمل آورده و تسهیلات ارزان قیمت قابل توجهی را در جهت توسعه ، کشت و ایجاد کارخانجات و کار گاه های فر آوری و بسته بندی گیاهان دارویی در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

بیرانوند گفت: به ازای هر هکتار کشت گیاه دارویی ۲۵۰ میلیون ریال  تسهیلات ارزان قیمت در جهت حمایت از اشتغال و توسعه کشت در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و در حال حاضر ۴ کارخانه فر آوری و تولید داروهای گیاهی در خرم آباد فعال می باشند.

وی با اشاره به صدور مجوز احداث کارگاه های کوچ خانگی در زمینه بسته بندی و فر آوری،اسانس گیری ، پر کنی،خشک کنی و روغن گیری اذعان داشت:با توجه به مشکلات کم آبی و خشک سالی، بر نامه اصلاح الگوی کشت در دستور کار مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی قرار گرفته و توسعه کشت گیاهان دارویی در سند راهبردی خشک سالی منظور گردیده ، بطوریکه با توجه به شرایط آب و هوایی و وجود اراضی دیم مستعد توسعه کشت انواع گیاهان دارویی در اولویت قرار دارد .