رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: بخش زراعت با ۴۱۹ هزار تن و ارزش ٢ هزار میلیارد تومان بیشترین خسارت خشکسالی را متحمل شده است.

به گزارش خبر افلاک ، اسفندیار حسنی مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به کاهش ۴٠ درصدی میانگین بارش بلندمدت نسبت به مدت مشابه بیان کرد: علاوه بر کاهش بارندگی پراکنش آن هم در استان نامناسب بود، از طرفی در آذر و دی ماه ۴۲ روز بارندگی نداشتیم همچنین از ۲۵ اسفند تاکنون نیز بارندگی در استان مشاهده نشده است.

او با اشاره به خسارت ناشی از خشکسالی به زیر بخش کشاورزی استان افزود: ٣ هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان خسارت تاکنون برآورد شده که بیشترین آن به بخش زراعت با ۴۱۹ هزار تن یعنی معادل ٢ هزارمیلیارد تومان بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: میزان خسارت به بخش باغبانی ۴۵۰ میلیارد تومان، شیلات نه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، دام و طیور ۲۷۰ میلیارد تومان، زنبورعسل ۲ میلیارد تومان و منابع طبیعی ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است.

حسنی مقدم افزود: تنها سطح ۱۲۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان بیمه است، بنابراین این میزان خسارت با بیمه جبران نمی‌شود.

او فقیر شدن مراتع را از دیگر چالش‌های خشکسالی عنوان کرد و گفت: این موضوع برای تغذیه دام‌ها مشکل ایجاد کرده همچنین کاهش قیمت گوشت قرمز را هم به دنبال دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: رها کردن مزارع و هجوم سن و علف‌های هرز نیز از دیگر پیامد‌های خشکسالی است.

حسنی مقدم به راهکار مقابله با بحران خشکسالی نیز اشاره کرد و افزود: تامین اعتبار لازم برای خرید تانکر و لوله انتقال آب برای آبرسانی به باغات و تامین آب دام عشایر، همچنین اعتبار لازم برای خرید واکسن، دارو و سم از مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

او افزود: محدودیت کشت‌های آب دوست از جمله برنج، هندوانه و سیب زمینی همچنین خرید دام مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام از راهکار‌های مقابله با خشکسالی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اعطا تسهیلات برای خرید علوفه و استمهال تسهیلاتی که سررسید آن‌ها فرا رسیده را از راهکار‌های دیگر عنوان کرد.

حسنی با اشاره به احتمال حمله ملخ‌های صحرایی گفت: ملخ‌های صحرایی از مخرب‌ترین آفاتی هستند که می‌توانند روزانه دو تن در هکتار را از بین ببرند.

او بیان کرد: تاکنون ملخ‌های صحرایی به چهار استان حمله کرده‌اند و سازمان حفظ نباتات کشور هشدار داده ممکن است به لرستان و اصفهان هم حمله کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: البته ارتفاع پروازی ملخ‌ها پایین‌تر از زاگرس است مگر اینکه باد موافقی بوزد.

حسنی عنوان کرد: درصورت حمله ملخ‌های صحرایی به استان شاهد بروز خسارت جبران ناپذیری خواهیم بود.

او گفت: با توجه به اینکه ملخ آفت همگانی است بنابراین همه امور به عهده دولت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه امکانات لجستیکی سازمان جهاد کشاورزی کفایت نمی‌کند، افزود: نیاز است بمنظور تعمیر و تجهیز چند دستگاه سم پاش، اجاره چند پهباد و خرید سم، توسط دولت محترم و همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تامین اعتبار انجام شود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان