مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: ورود تور‌های گردشگری استان و استان‌های همجوار به زیستگاه سمندر لرستانی تا پایان فروردین ۱۴۰۰ ممنوع است.

به گزارش خبر افلاک ، سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در حاشیه جلسه کمیته طبیعت‌گردی استان با موضوع ممنوعیت زنده‌گیری و حمل‌ونقل سمندر کوهستانی لرستان گفت: در این جلسه کارشناسان حفاظت محیط زیست و گردشگری استان بر حفظ و نگهداری از گونه‌ی نادر و منحصربه فرد سمندر کوهستانی لرستان تاکید کردند و زنده‌گیری و حمل و نقل این گونه جانوری ممنوع شد.

او اظهار داشت: همچنین ایجاد منطقه حفاظت شده شاداب‌کوه و زیستگاه سمندر کوهستانی لرستان به عنوان منطقه حفاظت شده برای این‌گونه جانوری در معرض انقراض مطرح شده است که پیگیری می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان ادامه داد: به موجب این جلسه اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان به عنوان دبیر کمیته طبیعت‌گردی استان انتخاب و مقرر شد این دستگاه از ورود تور‌های گردشگری در ماه‌های اسفند و فروردین به محدوده زیستگاهی حفاظت شده سمندر کوهستانی لرستان جلوگیری کند.

قاسمی تاکید کرد: همچنین از طریق کمیته طبیعت‌گردی استان ممنوعیت زنده‌گیری سمندر کوهستانی، تخریب و آلوده کردن سراب‌ها، چشمه سار‌های زیستگاهی و نیز ممانعت از هر گونه حمل‌ونقل و قاچاق این جانور به تمامی دفاتر گردشگری ابلاغ می‌شود.

سمندر لرستانی نخستین بار در سال۱۹۳۸توسط کایسر از شمال شهبازان لرستان یافت شد.

سمندر‌ها از گروه دوزیستان بشمار می‌روند. در ایران ۸گونه سمندر متعلق به دوخانواده هینوبیده و سالاماندریده گزارش شده که به ۴جنس تعلق دارند که جنس neu rergus دارای بیشترین تعداد میباشد.

این گونه دوزیست بخشی از زندگی خود را در اب و بخش دیگر زندگی خود را در خشکی می‌گذرانند، سمندر از خزه و جلبک و ریشه گیاهان و گونه‌های مختلف بی مهرگان تغذیه می‌کند.

گونه سمندر لرستانی یکی از زیباترین گونه سمندر است که طول تقریبی آن۱۴سانتی متر وجز خزانه ژنتیکی با ارزش فون دوزیستان ایران می‌باشد.

این گونه منحصر به فرد استان لرستان بوده و در سال۸۹ توسط اداره کل محیط زیست استان زیستگاه‌های این گونه شناسایی و ثبت شد.

زیستگاه‌های این گونه منحصربفرد لرستان در بخش پاپی و جنوب پلدختر و شمال خوزستان کشف شده اند و مانند دیگر گونه‌های سمندر دامنه پراکنش چندان وسیعی ندارند.

این گونه یکی از گونه‌های اندمیک کشور است که پراکنش آن در ایران تنها منحصر به مناطق محدودی در استان لرستان شامل زیستگاه‌های شمال وژناب، بلالا، لفت، کرکی، کول سرمال و بخش جنوب شرقی پلدختر می‌باشد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرنگاران جوان