یک کارشناس اقتصادی در واکنش به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر چرخیدن چرخ اقتصادی و سانتریفیوژها، گفت: زندگی مردم با تورم ۵۰ درصدی خیلی سخت شده و آقای روحانی صف مردم برای خرید مرغ و روغن را ببیند و بعد بگویند چرخ اقتصاد می‌چرخد.
به گزارش خبر افلاک عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی ، در مورد اظهارات آقای روحانی مبنی بر اینکه امروز هم اقتصاد ما بهتر می‌چرخد هم سانتریفیوژها و به وعده‌ام عمل کردم؛ اظهار کرد: این اظهارات اصلاً با واقعیت همخوانی ندارد و مانند سخنانی که قبلاً گفته شد. ایشان بهتر است پاسخ دهند وعده‌های ۱۰۰ روزه و… را که در ایام انتخاباتی دوره اول و دوم بیان کردند را به یاد دارد یا نه؟
سخنان روحانی، عذر بالاتر از گناه است/ زندگی مردم با تورم ۵۰ درصدی خیلی سخت شده است
وی سخنان روز جاری روحانی مبنی بر اینکه مدعی مدیریت چرخ اقتصاد است را عذر بالاتر از گناه دانست و افزود: عملکرد روحانی در سال‌های سکان‌داری ریاست دستگاه اجرایی کشور ثمره‌ای جز رکود اقتصادی و تورم بی‌سابقه و افسار گریخته حاصلی نداشته است.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: با یک محاسبه ساده کارشناسی می‌توان اثبات کرد قدرت خرید مردم در حال حاضر به یک ششم سال ۹۲ رسیده و نرخ تورم بالای ۴۰ درصد بر اقتصاد مستولی شده است. این اعداد وحشتناک و بی‌سابقه مانند نرخ تورم نقطه‌ای ۴۸ درصدی در کشور نهادینه شده که حاصل عملکرد دولت آقای روحانی است.
در ۷ سال گذشته بنگاه‌های تولید تعطیل و کارگران بیکار شدند
شیخی ادامه داد: کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی بسیاری در کشور امروز به لطف عدم مدیریت اقتصادی دولت تعطیل و کارگران بیکار شده‌اند؛ در مقابل با برخی تصمیمات رانت‌های عجیب‌وغریبی به جیب نورچشمی‌ها و هم‌حزبی‌ها و سرازیر کرد.
وی با اشاره به اینکه با افزایش نرخ رشد تورم در سال‌های اخیر قدت خرید مردم ۸۳،۴ درصد کاهش یافته است، گفت: بی‌تردید خط فقر که در سال ۹۲ حدود ۲ میلیون بود؛ امروز به بالای ۱۰ میلیون تومان رسیده است؛ شاید کمتر از ۱۰درصد مردم و فقط ۳ دهک بالایی (دهک‌های ۸ ، ۹ و ۱۰) که تجار، دلالان و واسطه‌های مالی هستند، توان تبدیل پول به دارایی‌هایی چون سکه و ملک را دارند و بالاتر از خط فقر درآمد دارند.
این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: آقای روحانی و مسئولان دولت امروز به خیابان‌ها بروند و صف مردم برای خرید مرغ و روغن با نرخ مصوب را ببنید و بعد بگویند چرخ اقتصاد می‌چرخد.
آقای روحانی قیمت گوشت مرغ در سال ۹۲ چقدر بود؟/ پول یارانه «هیچ» شد
شیخی گفت: آقای روحانی پاسخ دهد قیمت گوشت مرغ در سال ۹۲ چقدر بود؟ و امروز با مدیریت ایشان به چقدر رسیده است؛ عملاً قیمت مرغ را به بیش از ۳۰ هزار تومان تومان رساندند و با عرضه مرغ کیلویی ۲۰ هزار تومانی مشکل حل نخواهد شد.
این کارشناس اضافه کرد: اشتباهات دولت تدبیر و امید بخصوص در حوزه اقتصادی این‌قدر زیاد است که اگر هیچ دولتی نداشتیم، احتمالاً وضعیت مان امروز بهتر بود.
وی توضیح داد: دولت باید در مورد همه مصیبت‌هایی که از لحاظ اقتصادی به مردم تحمیل می‌شود، پاسخگو باشد و دولت فعلی توان کنترل و مدیریت اقتصاد را نداشت و باید با دیدن وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم خجالت بکشند.
شیخی گفت: دولت با شرکت در مراسم افتتاحیه طرح‌های صنعتی که کارآفرینان بخش خصوصی راه‌اندازی کردند، آن را را به نام خود ثبت می‌کند اما با این کارها و گفتار درمانی و سخن گفتن نمی‌تواند عملکرد بسیار ضعیف خود را پوشش دهد.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: قبل از سال ۹۲ مردم ۴۵۵۰۰ تومان یارانه می‌گرفتند و با آن ارتزاق می‌کردند ولی امروز این یارانه که در این سال‌ها هیچ تغییر نکرده است فقط پول یک مرغ است.
 انتهای پیام/
  • منبع خبر : شبکه اطلاع رسانی راه دانا