قرار شد با راه اندازی بازارهای هفتگی مشکلاتشان کم تر شود اما کرونا بازارشان را آشفته تر کرد.

به گزارش خبرافلاک دستفروشی بواسطه عدم انطباق مهارت ،سواد وحرفه فرد با شغلش یکی از مشاغل کاذب به حساب می آید؛ چراکه بسیاری از جوانان به دلیل نبود شغلی مطابق با مدرک دانشگاهی و یا نداشتن سرمایه برای راه اندازی شغلی متناسب با حرفه و سوادشان گاهاً با مدارج علمی و تحصیلی بالا به طور موقت و حتی طولانی مدت مشغول دستفروشی می شوند.

مشکلات دستفروشی تنها به یک فرد و یک خانواده ختم نمی شود بلکه آسیب های این شغل گریبان گیر جامعه و چهره یک شهر شده است تا جایی که روزانه ممکن است شاهد دعوا های دستفروشان بر سرمکان و اتفاقات ناگواری بواسطه نبود و کمبود مکان باشیم.

در قانون شهرداری‌ها، سد معابر عمومی و پیاده‌ روها،میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای کسب و کار و سکونت ممنوع است و شهرداری موظف به برخورد با این مشاغل کاذب هستند.

شاید هیچ مأمور شهرداری هم راضی به جمع کردن بساط یک جوان جلوی خیابان نباشد یک طرف قانون و در روبه رو تنها منبع درآمد یک خانواده قرار گرفته است.

کرونا و آشفتگی بازار دستفروشان

با توجه به این معضلات طرح ساماندهی دستفروشان در دستور کار متولیان امر از جمله شهرداری ها قرار گرفت در برخی شهرها بازارچه هایی برای این قشر در نظر گرفته شد اما آنچه درخرم آباد عیان است همچنان بلاتکلیفی است،موضوعی که با آمدن کرونا نابه سامان تر شد.

نادر پاپی زاده؛ یکی از دستفروشان خرم آباد در گفت و گو با خبرافلاک گفت: هربار برای آوردن و بردن وسایلمان اضطراب داریم ضمن این که تغییر شرایط آب و هوایی هم می تواند روند کار ما را با مشکل روبه رو کند.

وی افزود: این روزها با وجود بیماری کرونا و برخی تعطیلی ها مشکلات ما بیشتر شده است چراکه بواسطه نداشتن مکانی ثابت و گذاشتن وسایلمان بر روی زمین ممکن است دیگر کسی تمایلی برای خرید کردن نداشته باشد.

پاپی زاده بیان کرد: داشتن محیطی ثابت و مسقف که مانع از جابه جایی مداوم وسایل شود قطعا با کاهش آلودگی همراه خواهد بود و موجب رونق کار و رضایت مردم می شود.

عدم پرداخت تسهیلات کرونایی به دستفروشان متضرر

محمد ساکی؛در گفت و گو با خبرافلاک در رابطه با ساماندهی دست فروشان در خرم آباد اظهار داشت: یکی از اقدامات در راستای ساماندهی دستفروشان، راه اندازی و هدایت این افراد به سمت بازارهای هفتگی بوده است.
وی افزود: پنج روز از هفته ، بازارها در بخش هایی از سطح شهر با مساحت عریض برقرار است اگرچه مسیر بلوار شورا به دلیل کم عرض بودن از دور بازارهای هفتگی حذف شد.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: ابتدای امسال با وجود کرونا مجبور به تعطیلی دو ماهه بازار شدیم و حقیقتاً این عزیزان هم همکاری کردند و بر اساس مصوبات در زمینه اعطای تسهیلات و خدمات به این قشر قول داده شد اما متأسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: جمع آوری،هدایت و اعمال مسائل قانونی اصلی در رابطه با دستفروشان بر عهده شهرداری مناطق یک ، دو و سه بوده است؛ از تیرماه بواسطه کرونا هیچ گونه عوارضی از این قشر گرفته نمی شود ضمن این که تعدادی از مأموران را هم برای جمع آوری زباله ها به هفته بازارها اعزام می کنیم.

این روزها با وجود بیماری کرونا اعمال طرحی همچون راه اندازی بازارهای هفتگی نتوانسته طرحی جامع و کامل برای رفع مشکلات دستفروشان باشد؛ برپایی بازارچه هایی مسقف در مکان هایی ثابت با حداقل مساحت و هزینه به عنوان خواسته عمومی این قشر مطرح است.

انتهای پیام/